W dniach 19-20 stycznia członkinie naszego koła, Panie: Nikola Woźniak, Klaudia Tarach i Julia Wójtowicz wzięły udział w stażu naukowym na temat rozmnażania roślin metodą in-vitro. Badania były prowadzone w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej przy Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wizyta na Uniwersytecie była możliwa dzięki zaproszeniu dr hab. Agnieszki Szopy, prof. UJ, która przez cały pobyt sprawowała pieczę nad Studentkami i prawidłowym przebiegiem stażu.
Pierwszym zadaniem, jakie stanęło przed uczestniczkami, było wypreparowanie przywiezionych ze sobą nasion z łupin, płatków i innych zanieczyszczeń. Następnie zostały one umieszczone w zlewkach z wodą i pozostawione do napęcznienia. Kolejnym krokiem było wysterylizowanie nasion roztworem chlorku rtęci i trzykrotne wypłukanie. Tak przygotowane nasiona można było umieścić w słoiczkach z pożywką, a te z kolei trafiły na półki ze stałym oświetleniem. Pozostało tylko czekać, aż wykiełkują.
Zadaniem, z jakim przyszło się zmierzyć Studentkom w następnej kolejności, było pasażowanie pędów Schisandra chinensis, czyli cytryńca chińskiego. Należało za pomocą pęset i scyzoryków wyjąć pędy z pojemników ze zużytą pożywką, rozdzielić na mniejsze fragmenty i umieścić w nowej porcji pożywki, aby mogły kontynuować proces wzrostu. Cała operacja wymagała niezwykłej czystości, dlatego odbywała się w sterylnych warunkach pod specjalnym wyciągiem, a narzędzia przed każdym użyciem były dezynfekowane i wyparzane. Ostatnim, najmniej przyjemnym zajęciem, było umycie całego sprzętu laboratoryjnego :)
Dzień drugi w całości poświęcony był przygotowaniu jednej z rodzajów pożywek, a konkretnie pożywki Murashige & Skoog. Po odważeniu poszczególnych składników, dodaniu makro- i mikroelementów, dopełnieniu odpowiedniej ilości wody oraz dokładnym wymieszaniu, została ona podzielona na dwie części. 2 litry zostały przeznaczone na pożywkę płynną, która trafiła do zlewek, każda po 50 ml. Do pozostałej części dodano agaru i zagotowano. Gorący roztwór rozlano do pojemniczków i pozostawiono do stężenia. Pożywka była gotowa do użycia już następnego dnia.
Serdecznie dziękujemy Pani Profesor za umożliwienie członkiniom naszego koła zdobycia doświadczenia w zakresie rozmnażania roślin metodą in-vitro i liczymy na dalszą kooperację z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Julia Wójtowicz
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17