Dydaktyka

 

Katedra Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji  

Zapraszamy do zapoznania się z wyposarzeniem oraz oprogramowaniem, które wykorzystywane jest w ramach Katedry w celach badawczych i edukacyjnych.

Podczas studiów studenci zapoznają się z najnowocześniejszym oprogramowaniem niezbędnym w pracy każdego inżyniera:

MATLAB to środowisko programistyczne przeznaczone do rozwijania algorytmów, wizualizacji i analizy danych oraz prowadzenia obliczeń numerycznych. Dzięki programowi MATLAB problemy można rozwiązywać szybciej, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych języków programowania takich jak C, C++ czy Fortran. MATLAB może mieć wiele zastosowań. Przykładowe obszary, w których program jest często podstawowym narzędziem pracy to:

  • przetwarzanie sygnałów,
  • przetwarzanie obrazów,
  • telekomunikacja,
  • projektowanie układów sterowania,
  • matematyka finansowa.

Duży nacisk projektanci środowiska MATLAB położyli na automatyzację rutynowych czynności obejmującą wszystkie fazy rozwiązywania danego zadania: od zbierania danych, poprzez ich analizę, do generacji końcowego raportu. Rozpoczynając pracę, w ciągu kilku sekund możemy zaimportować dane z pliku, bazy danych czy sprzętu pomiarowego, a następnie zwizualizować je korzystając z jednej z kilkudziesięciu dostępnych funkcji graficznych. W samej analizie mogą pomóc nam liczne gotowe procedury obliczeniowe. Na zakończenie, wbudowane w środowisko narzędzie wygeneruje dla nas raport z przeprowadzonych obliczeń.

Program SolidEdge jest programem CAD’owskim służącym do rysowania rysunków technicznych i dokumentacji technicznej umożliwiającym wykonywanie rysunków przestrzennych 3D. Jest to ogromną zaletą tego programu – daje dodatkową możliwości zobaczenia konstruowanego przedmiotu, jak również weryfikacji poprawności wykonywanej konstrukcji.

Oddzielną, dość specyficzną grupą programów są NX: Siemens PLM Software. Specyfiką tych programów jest to, że łączą w sobie programy typu CAD i CAM (Computer Aided Manufacturing). W programie tym użytkownik może przeprowadzić cały proces uzyskania produktu bez konieczności zmiany komputera i oprogramowania. Moduł CAD programu daje możliwość zaprojektowania elementu w układzie 3D oraz sprawdzenia go pod względem wytrzymałościowym w module symulacyjnym.

Program AutoCAD jest programem z rodziny programów CAD (Computer Aided Design). Głównym przeznaczeniem omawianego programu jest komputerowe wspomaganie projektowania. Jest on szeroko wykorzystywany przez szereg instytucji zajmujących się projektowaniem maszyn, urządzeń, instalacji, znajduje zastosowanie w projektowaniu architektonicznym i tworzeniu dokumentacji technicznej przez inżynierów konstruktorów i projektantów ze wszystkich branż światowego przemysłu. Znajomość programu z rodziny CAD (np. AutoCAD) jest podstawową umiejętnością współczesnego inżyniera.

Ponadto w obszarze naszych zajęć rozwijamy wiedzę z zakresu podstaw programowania (Visual Studio | Visual Basic) kładąc szczególny nacisk na wykorzystanie umiejętności budowania aplikacji wspomagających prace inżynierskie.

Przy Katedrze aktywnie działa Koło Naukowe Robotyzacji i Zastosowań Informatyki oraz Koło Naukowe Inżynierii Biomedycznej. Koła m.in. organizują szereg wyjazdów na konferencje i seminaria, krajowe i zagraniczne. W ramach kół odbywają się spotkania na których studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17