Projekt badawczy nr 2017/25/B/ST8/00294 pt.:
|
Cel prowadzonych badań/hipoteza badawcza Celem naukowym projektu jest wyznaczenie odkształcalności materiałów konstrukcyjnych w warunkach obciążeń zmiennych, charakterystycznych dla procesów walcowania poprzecznego i walcowania skośnego w oparciu o nowatorską próbę obciskania obrotowego. Badaniami objęte będą typowe materiały konstrukcyjne (stale, stopy aluminium, stopy tytanu i inne) odkształcane w różnych temperaturach.
Zastosowana metoda badawcza/metodyka Realizacja projektu oparta będzie na rozwiązaniach teoretycznych i badaniach doświadczalnych, których zakres odpowiadał będzie profilowi działalności naukowo-badawczej zespołu. Rozwiązania teoretyczne dotyczyć będą:
W analizie teoretycznej wykorzystane będą metody modelowania numerycznego, bazujące na MES. Planuje się wykonanie symulacji w oparciu o oprogramowanie komercyjne (Simufact.Forming, Deform-3D, Forge NxT1.1) oraz 32 procesorowe komputery HP, będące w dyspozycji zespołu badawczego. Badania doświadczalne wykonane zostaną w celu wyznaczenia wartości granicznych funkcji zniszczenia dla wytypowanych materiałów. W tym zakresie planowane jest wykonanie następujących badań:
Badania laboratoryjne obciskania obrotowego zostaną wykonane na stanowiskach do walcowania poprzecznego oraz walcowania skośnego. Są to unikalne stanowiska badawcze w skali kraju, które zostały zaprojektowane przez członków zespołu badawczego i są chronione prawem patentowym.
Wpływ spodziewanych rezultatów na rozwój nauki Wyniki otrzymane w ramach projektu są ważne dla dziedziny nauk technicznych i są związane z rozwojem takich dyscyplin naukowych, jak: inżynieria materiałowa, metalurgia, budowa i eksploatacja maszyn oraz inżynieria produkcji. Zastosowanie informacji uzyskanych w projekcie pozwoli na bardziej precyzyjne symulowanie numeryczne procesów kształtowania, w których naprężenia zmieniają się cyklicznie z rozciągających na ściskające i odwrotnie, co może doprowadzić do utworzenia pęknięcia wiązkiego (efekt Mannesmanna). W szczególności dotyczy to takich procesów jak: walcowanie poprzeczne, walcowanie poprzeczno-klinowe, walcowanie skośne oraz walcowanie śrubowe.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS. Wartość projektu: 884 000 PLN. |
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17