Aktualności

Szkolenia pracowników Katedry z metrologii współrzędnościowej

W ostatnich tygodniach Pracownicy Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji uczestniczą w szkoleniach z metrologii współrzędnościowej, prowadzonych przez firmę ZEISS – zarówno na Politechnice Lubelskiej, jak też w przedstawicielstwach firmy w Tychach oraz w Warszawie. Szkolenia obejmują posługiwanie się maszyną współrzędnościową ZEISS CONTURA; pomiary są prowadzone  metodą stykową, jak też za pomocą głowicy laserowej LineScan, z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania Calypso. Zakup maszyny współrzędnościowej wraz z pakietem szkoleń zrealizowano w ramach projektu MNiSW pn. „Naukowe Centrum Badań i Doskonalenia Innowacyjnych Technologii Wytwarzania”.

zeiss_warszawa.jpg

Mówią o nas...

Zespół profesora Sylwestra Samborskiego z Politechniki Lubelskiej wśród nagrodzonych z okazji Dnia Nauki Polskiej.

więcej informacji na https://radio.lublin.pl/2024/02/popularyzuja-nowe-materialy-badacze-z-politechniki-lubelskiej-nagrodzeni/

nagroda2.jpg


Przyznanie Nagrody Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej

W dniu 18.02.2024 w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Nauki Polskiej, który jest  wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, przyczyniających się do postępu i rozwoju wiedzy.

Podczas uroczystej gali  minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej uhonorowany  został dr hab. inż. Sylwester Samborski  wraz z zespołem w składzie:
dr inż. Jakub Rzeczkowski, dr inż. Jakub Skoczylas i mgr inż. Jakub Paśnik.

Profesor Sylwester Samborski wraz z zespołem został doceniony za stworzenie szkoły naukowo-badawczej o zasięgu międzynarodowym w obszarze badań zjawisk uszkodzenia w nowoczesnych materiałach konstrukcyjnych.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

nagroda_ministra_nauki.jpg

dyplom.jpg


Szkolenie z języka programowania Python

W dniach 12-16 lutego 2024 roku w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji prowadzone jest zaawansowane szkolenie z programowania w języku Python. Szkolenie to spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród pracowników Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. Kurs Pythona ma charakter kompleksowy, a jego zakres tematyczny obejmuje zagadnienia programowania obiektowego oraz zaawanasowanej analizy danych (SQL, analiza sygnału), z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego. Szkolenie prowadzi wykwalifikowany trener z trzydziestoletnim doświadczeniem w zakresie programowania z firmy Langolian - pan Dariusz Pieter. Po zakończonym pięciodniowym szkoleniu uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty. Warto podkreślić, że język Python umożliwia między innymi tworzenie procedur użytkownika w środowisku MES Abaqus, a także może stanowić interesującą, bezpłatną alternatywę dla popularnego programu inżynierskiego Matlab.

zdjecie_pyton.jpg


Wizyta przedstawicieli firmy z branży lotniczej Pratt & Whitney

W dniu 7. grudnia 2023, z inicjatywy Prodziekana ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej, odbyło się na Wydziale Mechanicznym spotkanie pracowników i studentów z przedstawicielami firmy z branży lotniczej Pratt & Whitney. Spotkanie miało na celu określenie możliwości współpracy pomiędzy Politechniką Lubelską a P&W. Przedstawicieli firmy interesowały także możliwości pozyskiwania studentów PL i młodych pracowników nauki na praktyki i staże przemysłowe. Szczególnie interesujące dla Pratt & Whitney obszary naukowe to programowanie obrabiarek CNC, diagnostyka i monitorowanie procesów i maszyn, robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych, regulacja ruchu w zakładach produkcyjnych, wykorzystanie sztucznej inteligencji w planowaniu i logistyce produkcji, prognozowaniu jakości, utrzymaniu ruchu, zastosowanie technik VR/AR w szkoleniu pracowników i inne. Goście zwiedzili laboratoria uczelniane, okazując duże zainteresowanie i uznanie dla sprzętu badawczego zgromadzonego na PL. W najbliższym czasie opracowany zostanie przez przedstawicieli P&W zestaw tematów prac magisterskich, które magistranci z Wydziału Mechanicznego PL będą mogli zrealizować we współpracy z firmą.

zdjecie1.jpg


Sukces w programie LIDER XIV Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji otrzymała dofinansowanie w ramach programu LIDER XIV organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i przez najbliższe 3 lata będzie pełnić funkcję kierownika projektu badawczo-rozwojowego pt. „Opracowanie technologii frezowania cienkościennych elementów integralnych wykonywanych z lotniczych stopów metali lekkich w kontekście minimalizacji odkształceń poobróbkowych”. Wysokość przyznanych środków finansowych wynosi 1 543 750,00 zł.

W ramach XIV edycji programu LIDER wsparcie finansowe otrzymało 41 spośród 341 zgłoszonych wniosków.

Program LIDER ma na celu rozwijanie kompetencji młodych naukowców w zakresie samodzielnego prowadzenia badań oraz zarządzania zespołem badawczym. Projekty realizowane w ramach programu posiadają duży potencjał wdrożeniowy, co sprawia, że innowacyjne rozwiązania naukowe znajdują praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

lider_2.jpg


Powołanie Kierownika Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji

sylwerster_samborski.jpg

Dr hab. inż. Sylwester Samborski dnia 01.03.2023 r. został powołany na stanowisko Kierownika Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji.

Dr hab. inż. Sylwester Samborski związany jest z Politechniką Lubelską od 1998 r. Doktorat w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn obronił w  roku 2006 na Politechnice Lubelskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika uzyskał na Politechnice Łódzkiej w roku 2018. Od 2020 r. pełni funkcję Prodziekana ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Od lat jest zaangażowany w krzewienie współpracy międzynarodowej studentów i kadry akademickiej.

Zainteresowania naukowe S. Samborskiego to szeroko pojęta inżynieria mechaniczna, a zwłaszcza zjawiska uszkodzenia materiałów. Szczegółowy profil naukowy można znaleźć na stronie


Targi Kielce "Przemysłowa Wiosna" 31.03.2023

W dniu 31.03.2023 r. grupa studentów z Kierunku Inżynieria Produkcji oraz przedstawiciela koła Naukowego Podstaw Inżynierii Produkcji uczestniczyła w wyjeździe do Kielc na targi „Przemysłowa Wiosna”. Tematyka targów związana byłą z technologią obróbki metali, gdzie wystawcy zaprezentowali nowoczesne maszyny CNC, urządzenia do formowania i obróbki blach,  odbyły się pokazy cięcia metali, laserów i technologii laserowych, pokazy spawalnicze oraz robotów przemysłowych, pokazy drukarek 3D . Studenci mieli możliwość udziału w pokazach oraz rozmów z wystawcami poszczególnych firm.

eg2t8668.jpg  eg2t8728.jpg eg2t8676.jpg


Seminarium Metrologiczne- "Nauka w biznesie - komercjalizacja wyników badań naukowych" 29.03.2023 

Szanowni Państwo,
Z radością informujemy o kolejnym przedsięwzięciu Polskiej Unii Metrologicznej, na które pragniemy Państwa zaprosić. W dniu 29 marca 2023 r. w Kielcach, podczas kolejnej edycji targów Przemysłowa Wiosna, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną pt. „Nauka w biznesie – komercjalizacja wyników badań naukowych”. Będzie to już druga edycja organizowanego przez PUM seminarium w Kielcach. Pierwsza edycja, zatytułowana „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”, miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm produkcyjnych.

Tematy poruszane wówczas to m. in.:

  • Rozwiązywanie problemów w odlewnictwie i procesach odlewniczych z wykorzystaniem skanerów
    pomiarowych 3D;
  • Zastosowania technik Computed Tomography (CT) oraz skanowania 3D CT;
  • Zastosowanie systemów rentgenowskich ZEISS do szybkiej inspekcji odlewów ze stopów aluminium, magnezu i żeliwa;
  • Interferometria laserowa w zastosowaniach przemysłowych;
  • Mikroskopia cyfrowa w zastosowaniach przemysłowych;
  • System Cloudsty dla maszyn CNC – czwarty wymiar rewolucji przemysłowej;
  • Unikalne rozwiązania w badaniu zużycia i wytrzymałości materiałów;
  • Laser trackery versus laser radary.

Kolejna edycja poświęcona będzie współpracy między nauką i biznesem. Seminarium będzie miało charakter wyłącznie stacjonarny, a odbędzie się w Sali konferencyjnej Centrum Konferencyjnego Targów Kielce przy ul. Zakładowej 1.

Do udziału w seminarium zapraszamy przedstawicieli różnych środowisk i dyscyplin naukowych oraz przedstawicieli biznesu zainteresowanych przedstawioną problematyką. Celem seminarium metrologicznego jest wymiana poglądów i doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy oraz budowanie relacji między nauką i biznesem w obszarze metrologii.

Mamy nadzieję, że seminarium „Nauka w biznesie – komercjalizacja wyników badań naukowych” będzie kolejnym, i nie ostatnim, organizowanym przez Polską Unię Metrologiczną we współpracy z Targami Kielce, wydarzeniem integrującym środowiska naukowo – biznesowe z całej Polski.


Dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni
Dyrektor Biura PUM
Małgorzata Skorupska
Kierownik Biura PUM

pobrane.jpg


Seminarium „Wirtotechnologie w Inżynierii Produkcji” 26.01.2023

Zapraszamy studentów, przedstawicieli przemysłu oraz pracowników Politechniki na Seminarium „Wirtotechnologie w Inżynierii Produkcji” organizowane przez Katedrę Podstaw Inżynierii Produkcji, które odbędzie się 26.01.2023 r. w Budynku Centrum Innowacji i Zawansowanych Technologii  w sali 302 (Czytelnia) godz. 10.00-14.30. W ramach seminarium zostaną zaprezentowane nowoczesne metody wspierania wytwarzania z wykorzystaniem wirtotechnologii z udziałem przedstawicieli przemysłu. Prelegenci zaproszeni do udziału w seminarium: HTC, Polcomm, Cewar, Zeiss, Abicor Binzel, Katedra Informatyki PL, Prosolutions, MTS, Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji PL

Tematyka seminarium:

  • Wirtualizacja procesów skrawania na maszynach sterowanych numerycznie,
  • Systemy wizyjne w procesie wirtualizacji pracy robota
  • Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna w zastosowaniach przemysłowych
  • Wirtualizacja procesów spawalniczych
  • Wirtualizacja w inżynierii odwrotnej i szybkim prototypowaniu
  • Wirtualizacja procesów pomiaru

 

Zarejestruj się już dziś!

https://forms.office.com/e/4GkRcP6jrB

Zgłoszenia można również dokonać drogą mailową przesyłając zgłoszenie na adres:
k.biruk-urban@pollub.pl,
tytuł: 
Wirtotechnologie w Inżynierii Produkcji,
podając w treści maila imię i nazwisko, kierunek oraz rok studiów, nr albumu lub imię i nazwisko i nazwę firmy.

plakat__seminarium.jpg


Dni Otwarte Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji 14-16.12.2022

W dniach 14-16.12.2022 Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji zorganizowała Dni Otwarte. Zapoznaj sie ze szczegółami na profilu facebook Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. 


Dariusz Mazurkiewicz otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

Postanowieniem z dnia 4 lipca 2022 r. Prezydent RP nadał dr. hab. inż. Dariuszowi Mazurkiewiczowi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Prof. Dariusz Mazurkiewicz niemal całe swoje życie zawodowe związał z Politechniką Lubelską. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1991 rozpoczął staż przemysłowy w kopalni „Bogdanka”, w trakcie którego zdał kilka egzaminów zawodowych, uzyskując w ten sposób zatwierdzenie Okręgowego Urzędu Górniczego na pracownika dozoru podziemnego. W roku 1992 otrzymał propozycję kontynuowania pracy zawodowej w Katedrze Maszyn Górniczych i Wiertniczych PL. Po uzyskaniu w roku 1997 stopnia doktora kontynuował pracę w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji na Wydziale Mechanicznym, w której jest zatrudniony do chwili obecnej. Stopień doktora habilitowanego został mu nadany przez Radę Wydziału Mechanicznego PL w listopadzie 2011 roku.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji na stronie

Dotacja celowa na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową na zakup aparatury naukowo - badawczej

projekt_naukowe_centrum_badan.png

Tytuł projektu:
Naukowe Centrum Badań i Doskonalenia Innowacyjnych Technologii Wytwarzania, Politechnika Lubelska

Cele projektu

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału naukowego Politechniki Lubelskiej w zakresie doskonalenia technologii i technik wytwarzania oraz podnoszenia poziomu ich innowacyjności. Osiągnięcia naukowe uzyskane dzięki wykorzystaniu wnioskowanej aparatury, przyczynią się również do przyspieszenia rozwoju i innowacyjności związanej z szeroko rozumianą branżą maszynową. Realizacja inwestycji będzie miała olbrzymi wpływ na otoczenie, przyczyniając się do: rozszerzenia zakresu i możliwości realizacji badań naukowych w obszarze doskonalenia nowych, prężnie rozwijających się technologii, zwiększenia zakresu prowadzonych prac badawczych i badawczo-rozwojowych, poprawę stanu wyposażenia technicznego (laboratoriów badawczo-rozwojowych, możliwych do wykorzystania dla prac badawczych), wdrożenie naukowych osiągnięć pozyskanych z wykorzystaniem wnioskowanej aparatury naukowo-badawczej, co w konsekwencji spowoduje wzrost ich konkurencyjności na poziomie regionalnym, krajowym i globalnym, rozwój wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej uczelni, dzięki możliwości realizacji zawansowanych badań z wykorzystaniem profesjonalnej aparatury naukowo-badawczej, zapobiegania wyjazdom najbardziej aktywnych naukowców, poprzez zapewnienie i stworzenie warunków do realizacji zaawansowanych prac naukowo-badawczych w uczelni macierzystej, zwiększenie konkurencyjności Politechniki Lubelskiej na rynku krajowym i zagranicznym w zakresie pozyskiwania wiedzy i doskonaleniu procesów w oparciu o najnowocześniejszą aparaturę naukowo-techniczną.

Kwota dofinansowania
4 980 000,00 zł

Finansowanie projektu
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Kierownik projektu
dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni


Profesor Józef Kuczmaszewski doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej

Profesor Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej w latach 2002-2008, specjalista w obszarze konstrukcji i technologii połączeń klejowych materiałów konstrukcyjnych, zwłaszcza dla przemysłu lotniczego, dołączył do grona doktorów honoris causa Politechniki Krakowskiej.
Uroczystość odbyła się 21 października br. w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wydarzeniu uczestniczył rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater. Nie zabrakło również pracowników Wydziału Mechanicznego, w szczególności Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji.
Prof. dr hab. inż. Sebastian Skoczypiec, kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK, wygłaszając laudację wrócił uwagę na wyjątkowe cechy profesora Józefa Kuczmaszewskiego: – Profesor jest Człowiekiem Uniwersytetu, Człowiekiem z ogromną wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami, Człowiekiem rzetelnym o wysokiej kulturze osobistej, Człowiekiem wrażliwym na potrzeby innych, posiadającym poczucie szczególnej misji publicznej spoczywającej na społeczności akademickiej, mającym świadomość trudów, odpowiedzialności, blasków, ale i niebezpieczeństw związanych z realizacją swojej pasji naukowej.
Prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski od ponad 30 lat intensywnie współpracuje z Politechniką Krakowską i jej pracownikami naukowymi, m.in. prof. dr. hab. inż. Józefem Gawlikiem. W 1988 r. odbył na PK staż naukowo-dydaktyczny. Od tego czasu systematycznie bierze czynny udział w organizowanych przez Politechnikę Krakowską sympozjach „Tworzywa sztuczne w budowie maszyn”. Opracował recenzje 5 rozpraw doktorskich, opinie w 3 postępowaniach habilitacyjnych i 3 postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Aktywnie wspierał Wydział Mechaniczny PK w staraniach o uzyskanie pierwszych w kraju uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria produkcji.

prof_kuczmaszewski.jpg prof_kuczmasz3.jpg


Wizyta studyjna 

W dniach 29.03.2022 r. oraz 05.04.2022 r. studenci kierunków Mechanika i Budowa Maszyn oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji wraz z kadrą naukowo-dydaktyczną Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji udali się z wizytą do firmy JG Group w ramach realizacji zajęć z „Projektu inżynierskiego”.  Firma JG Group jest czołowym producentem narzędzi skrawających, a także zajmuje się ich obsługą serwisową. Firma ponadto zajmuje się produkcją części maszyn i oprzyrządowania dla przemysłu, narzędzi formujących, a dodatkowo świadczy usługi z zakresu obróbki, technologii cieplno-chemicznej oraz technologii napylania. Podczas wizyty studenci mieli okazję zapoznania się z etapami procesu produkcyjnego, nowoczesnym parkiem maszynowym firmy, kontrolą jakości na poszczególnych etapach produkcji narzędzi oraz nowoczesnymi narzędziami pomiarowymi.

Wycieczka dodatkowo byłą doskonałą okazją do poznania firmy JG Group przez studentów jako potencjalnego Pracodawcy jeszcze przed rozpoczęciem procesu aplikacji do pracy.

lmcf8716.jpg
lmcf8724.jpg lmcf8748.jpg

Politechnika dla Ukrainy

https://dlaukrainy.pollub.pl/

plakat_a3.png


Krajowe Forum Integracji Polskiej Metrologii

Wśród podstawowych zadań Polskiej Unii Metrologicznej należy wskazać wymianę myśli naukowej wyrażaną poprzez organizację seminariów, sympozjów, konferencji i kongresów. Początkiem takiej działalności PUM jest organizowane w Politechnice Lubelskiej w dn. 18 października 2021 r. Krajowe Forum Integracji Polskiej Metrologii. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele wszystkich polskich uczelni, instytutów naukowych PAN, Sieć Badawcza Łukasiewicz i wiele innych, znamienitych instytucji.
Gościem honorowym spotkania będzie Minister Edukacji i Nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. uczelni. Gospodarzem spotkania jest  JM Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater. Zagadnienia poruszane podczas Forum będą dotyczyły integracji świata metrologicznego zarówno w wymiarze ludzkim, jak również aparaturowym. Zostanie przedstawiona koncepcja działalności Polskiej Unii Metrologicznej (PUM) oraz idea przeprowadzenia powszechnego spisu metrologicznego. Inicjatywa ta doceniana jest przez przedstawicieli wielu resortów w Polsce.
Dowodem na to będzie uczestnictwo w Forum Podsekretarz stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw,  Pani Olgi Ewy Semeniuk. 
Wszystkie działania wspierane są ponadto przez Główny Urząd Miar (GUM), o czym świadczy obecność Prezesa GUM, prof. dr. hab. Jacka Semaniaka wraz z współpracownikami. Myśl przewodnia Forum będzie koncentrowała się wokół sformułowania "Quo vadis" Metrologio? Wykład na ten temat wygłosi akademicki przedstawiciel  świata nauki, prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej.
Podczas Forum będzie istniała możliwość przystąpienia jednostek do Polskiej Unii Metrologicznej oraz podpisanie deklaracji woli współpracy i współdziałania na rzecz metrologii.
 
PROGRAM KRAJOWEGO FORUM INTEGRACJI POLSKIEJ METROLOGII
 
SESJA I
10:00-10:10
Powitanie gości,
JM Rektor Politechniki Lubelskiej,
prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater
10:10-10:20
Wystąpienie Ministra Edukacji i Nauki (MEiN),
dr hab. Przemysław Czarnek, prof. uczelni 
10:20-10:25     
Wystąpienie Podsekretarz stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Olga Ewa Semeniuk
10:25-10:30
Wystąpienie Prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM),
prof. dr hab. Jacek Semaniak
10:30-10:40
Podpisanie deklaracji przystąpienia
do Polskiej Unii Metrologicznej (PUM)
10:40-10:50
Konferencja prasowa
10:50-11:30
Przerwa kawowa
 
SESJA II
11:30-12:00
Koncepcja działalności Polskiej Unii Metrologicznej PUM,
Wiceprezes Głównego Urzędu Miar (GUM),
dr Andrzej Kurkiewicz
12:00-12:30
"Powszechny spis metrologiczny",
JM Rektor Politechniki Lubelskiej
prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater
12:30-13:00
Wykład pt. "Quo Vadis" Metrologio?
Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej
prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski
13:00-14:00
Lunch
 

Biuro Polskiej Unii Metrologicznej w Politechnice Lubelskiej

W dniu 30 sierpnia 2021 roku Politechnika Lubelska zawarła porozumienie dotyczące powołania Polskiej Unii Metrologicznej z siedzibą w Lublinie, podpisane przez ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz rektora Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewa Patera. Politechnice Lubelskiej powierzono realizację zadania celowego pod nazwą „Utworzenie i koordynowanie działalności Polskiej Unii Metrologicznej (PUM)”. Wydarzenie miało miejsce w Laboratorium Nowych Technologii i Maszyn Technologicznych Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. Dzięki powołaniu Polskiej Unii Metrologicznej, jak również z uwagi na to, że Politechnika Lubelska posiada szerokie zaplecze zarówno sprzętowe jak i kadrowe, to właśnie na jej terenie powstanie Biuro Polskiej Unii Metrologicznej. Biuro Polskiej Unii Metrologicznej zlokalizowane zostanie w Centrum Innowacji i Zawansowanych Technologii PL. Uczelnia na ten cel otrzyma 1 mln 357 tys. zł. Dzięki tym środkom oferta dla nauki i biznesu będzie niezwykle szeroka, gdyż powstanie Unii Metrologicznej pozwoli na integrację, inicjowanie oraz realizowanie wspólnych działań wielu ośrodków naukowych i instytucji w obszarze metrologii i technik pomiarowych.

Osobą odpowiedzialną za realizację Porozumienia ze strony Politechniki Lubelskiej jest kierownik Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji – dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni.

5m.jpg 6m.jpg 4m.jpg
1m.jpg 2m.jpg 3m.jpg

Więcej szczegółów o wydarzeniu oraz fotorelacje dostępne są na stronach:

                              


Porozumienie o współpracy Politechniki Lubelskiej z Głównym Urzędem Miar 

W dniu 30 sierpnia 2021 roku pomiędzy Politechniką Lubelską i Głównym Urzędem Miar zawarto porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia innowacji i postępu technologicznego, szczególnie związanego z metrologią, które zostało podpisane przez prezesa Głównego Urzędu Miar prof. Jacka Semaniaka oraz rektora Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewa Patera. Podpisanie porozumienia w obecności mediów nastąpiło w Laboratorium Nowych Technologii i Maszyn Technologicznych Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. W Laboratoriach Katedry metrologia jest „uprawiana” każdego dnia, zarówno ta naukowa jak również i metrologia przemysłowa (metrologia stosowana). Dotyczy to zarówno pomiarów wielkości geometrycznych (pomiary długości i kąta, odchyłek kształtu, wymiaru i położenia, a także struktury geometrycznej powierzchni: chropowatości, falistości, stereometrii i morfologii powierzchni) oraz pomiarów wielkości elektrycznych do oceny wielkości nieelektrycznych (np.  termometria i termografia w podczerwieni, pomiary tensometryczne)  czy też pomiarów wizyjnych do oceny i analizy procesów szybkozmiennych jak również wszelkiego rodzaju badań i pomiarów diagnostycznych z wykorzystaniem interferometrii laserowej, kinematycznego pręta teleskopowego i wielu innych. W laboratorium znajduje się szereg zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń wyposażonych w wewnątrz–obrabiarkowe systemy pomiarowe, liniały optyczne, liniały magnetyczne, elektrostykowe, optyczne i tensometryczne sondy pomiarowe (przedmiotowe i narzędziowe). Laboratorium dysponuje także laserowymi systemami skanującymi firmy GOM, pozwalającymi na kompleksowe wyznaczanie map odchyłek wymiaru, kształtu i położenia, pozwalających również na urzeczywistnianie procesów inżynierii odwrotnej. W dyspozycji Laboratorium znajduje się Współrzędnościowa maszyna pomiarowa, ramię pomiarowe oraz szereg innych urządzeń pomiarowych. Porozumienie o współpracy Politechniki Lubelskiej z Głównym Urzędem Miar jest ważnym krokiem w rozwoju metrologii. Współpraca ta ma na celu wsparcie innowacji i postępu technologicznego nie tylko w obrębie Uczelni, ale również całego kraju. Współpraca przyczyni się do inicjacji i realizowania wspólnych badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych, szczególnie w obszarze metrologii, praktycznego wykorzystania wiedzy i technologii z obszaru metrologii naukowej i stosowanej, wzajemnej pomocy przy realizacji prac dyplomowych, doktorskich i habilitacyjnych, jak również wzajemnych konsultacji i doradztwa naukowo-technicznego. Dzięki współpracy Politechniki Lubelskiej z Głównym Urzędem Miar możliwy będzie także transfer wiedzy poprzez współorganizację szkoleń, kursów i konferencji naukowych oraz organizacja staży i praktyk zawodowych studentów Politechniki w GUM.

Osobą odpowiedzialną za realizację Porozumienia ze strony Politechniki Lubelskiej jest kierownik Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji – dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni.

2m.jpg 1m.jpg 5m.jpg
3m.jpg 6m.jpg 4m.jpg

Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji realizuje projekt pt. "SZKOŁA LETNIA PROGRAMOWANIA MASZYN CNC: CNC-PROG"


Dwie hybrydowe Konferencje: XIV SZKOŁA OBRÓBKI SKRAWANIEM i XLIII NAUKOWA SZKOŁA OBRÓBKI ŚCIERNEJ

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17