Projekt zawiązania Studenckiego Koła Naukowego działającego przy ówczesnej Katedrze Procesów Polimerowych, wchodzącej w skład Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej został zainspirowany jesienią 2000 roku przez studentów V roku jednolitych studiów dziennych magisterskich kierunku Przetwórstwo Tworzyw Polimerowych. Po złożeniu odpowiednich dokumentów i zakończeniu czynności administracyjnych, Studenckie Koło Naukowe otrzymało zgodę Rektora i formalnie rozpoczęło działalność 11 stycznia 2001 roku, przyjmując nazwę wynikającą z nazwy macierzystej Katedry, a mianowicie SKN Procesów Polimerowych.

Pierwszym Prezesem ówczesnego SKN Procesów Polimerowych był p. Krzysztof Zgardziński. Opiekunem naukowym Koła od początków jego działalności do końca 2016 roku był dr inż. Tomasz Jachowicz. W kolejnych lata opiekunami SKN byli: mgr inż. Łukasz Majewski (lata 2017-) oraz dr inż. Bronisław Samujło (lata -2022). Aktualnie (od 1.10.2022 r.) funkcję tą pełni dr inż. Aneta Tor-Świątek.

Po zmianach organizacyjnych w Katedrze Procesów Polimerowych w 2016 roku nastąpiła zmiana jej nazwy na Katedrę Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. W związku z tym, na wniosek Opiekuna Koła zmieniono również jego nazwę na: Studenckie Koło Naukowe Technologii i Przetwórstwa Tworzyw.

Członkami SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw są studenci studiów I i II stopnia na zarówno z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, jak i z Wydziału Podstaw Techniki oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Aktualnie skład Zarządu SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych jest następujący:
Prezes – Gabriela Kuk, Inżynieria Materiałowa
Zastępca Prezesa – Klaudia Tarach, Inżynieria Biomedyczna
Sekretarz – Zuzanna Jackowska, Inżynieria Biomedyczna

Członkowie SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw, oprócz realizacji zadań wynikających z działalności statutowej, współpracują podczas wykonywania badań naukowych prowadzonych w Katedrze Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych oraz uczestniczą w seminariach i spotkaniach naukowych, zarówno w tych organizowanych przez Katedrę Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych jak również organizowanych przez inne Koła Naukowe, o zasięgu wydziałowym i uczelnianym.

Aktywny udział w działalności SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw umożliwia wydatne poszerzenie zakresu wiedzy zdobywanej podczas studiów, niekiedy unikalnej i trudnej do uzyskania podczas typowych zajęć dydaktycznych, ponadto pozwala na aktywizację działań studentów zainteresowanych własnym rozwojem oraz planujących związać swoją przyszłość, pracę i rozwój zawodowy z branżą tworzyw polimerowych.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17