Podczas wizyty w Technische Universität Dresden odwiedziliśmy Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik, czyli Instytut Konstrukcji Lekkich i Przetwórstwa Tworzyw. Program spotkania obejmował wymianę informacji dotyczących obu uczelni oraz zapoznanie się z bazą laboratoryjno-produkcyjną ILK. Na początku spotkania nasi gospodarze przedstawili prezentację, z której dowiedzieliśmy się o strukturze niemieckiej uczelni, Fakultät Maschinenwesen i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik, kierunkach kształcenia, pracownikach i studentach, a także o podejmowanych problemach naukowych, realizowanych programach badawczych i współpracy z innymi uczelniami i zakładami pracy. Następnie opiekun grupy wygłosił prezentację o Politechnice Lubelskiej, przedstawiając informacje o Wydziale Mechanicznym, macierzystej Katedrze oraz o naszym Kole Naukowym. Po wygłoszeniu obu prezentacji oglądaliśmy przykłady konstrukcji lekkich wykonanych z kompozytów polimerowych, zarówno przez pracowników Instytutu jak i studentów. Po obejrzeniu eksponatów udaliśmy się do laboratoriów należących do ILK, gdzie mogliśmy zapoznać się z ich wyposażeniem oraz budową i zasadą działania sprzętu laboratoryjnego. Pomieszczeń laboratoryjnych było kilkanaście, a urządzeniem, które zrobiło na nas największe wrażenie był tomograf komputerowy, którego komora robocza mogła zmieścić wewnątrz samochód osobowy. Następnym etapem była wizyta w hali z maszynami do przetwórstwa tworzyw, a na sam koniec prezentacja przykładów rozwiązań patentowych, które opracowano w ILK i sprzedano następnie koncernom przemysłowym.
TU Dresden - prezentacja samochodów eksperymentalnych z karoserią wykonaną z laminatów kompozytowych
TU Dresden - przykład konstrukcji kompozytowej osłony wału , która znalazła zastosowanie przemysłowe
Wizyta w fabryce VW Gläserne Manufaktur Dresden umożliwiła nam zapoznanie się z historią tej nietypowej fabryki, koncepcją jej utworzenia i głównymi zasadami funkcjonowania, a także z montowanymi w niej modelami samochodów, którymi są limuzyny Volkswagen Phaeton i Bentley Continental Flying Spur. Oprócz interesujących, typowo inżynierskich informacji o stosowanych technikach wytwarzania, montażu i organizacji produkcji dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek dotyczących Gläserne Manufaktur, m.in. o tym, że poszczególne modele aut są wykonywane wyłącznie na zamówienia indywidualne, a odbiorca może osobiście dopatrywać produkcji swojego samochodu. Unikalna konstrukcja Szklanej Manufaktury i wyśrubowane wymagania dotyczące warunków pracy, doskonała organizacja procesów logistycznych, kompleksowe ujęcie zagadnień związanych z ekologią to tylko niektóre przykłady podjętej próby stworzenia perfekcyjnie działającego systemu produkcyjnego.
Przed wejściem do VW Gläserne Manufaktur
Podczas pobytu w Dreźnie zwiedziliśmy Stare Miasto i szereg zabytków, m.in. Residenzschloss (Pałac Królewski), mieszczący jedną z najbogatszych i najpiękniejszych galerii w Dreźnie, czyli skarbiec Grünes Gewölbe oraz muzeum zbroi i oręża Rüstkammer. Inne odwiedzone zabytki to zespół pałacowy Zwinger, opera Semper, rynek Altmarkt i kościoły Hofkirche i Frauenkirche. Byliśmy także w Deutsches Hygiene Museum Dresden oraz w Militärhistorisches Museum der Bundeswehr. W Muzeum Higieny, o nieco mylącej nazwie, są prezentowane wystawy z dziedziny nauki, kultury, społeczeństwa, zdrowia i historii. W głównej mierze pełni ono funkcję informacyjną, edukacyjną i wychowawczą, będąc czymś pośrednim między muzeum a centrum nauki.
Plac Teatralny, pomnik króla Jana Wettyna, a w tle Opera Semper
W czasie wizyty w Technische Universität Chemnitz odwiedziliśmy Institut für Fördertechnik und Kunststoffe. Wizyta na drugiej uczelni przebiegła według podobnego planu, jak poprzednio: gospodarze i goście przedstawili prezentacje o obu uczelniach, wydziałach i rodzimych katedrach, po czym miało miejsce zwiedzanie laboratoriów oraz hal produkcyjnych. Na uwagę zasługuje bardzo bogate wyposażenie IFK w aparaturę do badań szerokiego zakresu właściwości tworzyw polimerowych, a także duża liczba maszyn do przetwórstwa tworzyw, m.in. wytłaczarki, wtryskarki i zgrzewarki różnej konstrukcji. Po raz kolejny mieliśmy okazję zapoznać się z bogatym potencjałem badawczym niemieckich uczelni, wynikającym z szerokiej bazy sprzętu pomiarowego i badawczego, który jest uzupełniony odpowiednim zapleczem maszyn wytwórczych i narzędzi. W pierwszej kolejności kładzie się nacisk na rozwiązywanie problemów praktycznych mających zastosowanie przemysłowe, a koncepcje rozwiązań tych problemów mają wypływać z wiedzy zdobytej podczas studiów i ewentualnej późniejszej pracy naukowej na uczelni.
TU Chemnitz – prezentacja informacji o Uczelniach
TU Chemnitz – wizyta w jednym z laboratoriów
Wizyta w VW Sachsen GmbH Chemnitz pozwoliła na zapoznanie się z wytwarzaniem i montażem silników oraz układów rozrządu silników benzynowych i wysokoprężnych. Interesująca była prezentacja o historii fabryki, będąca przykładem fundamentalnej przebudowy zakładu z epoki DDR na nowoczesną wytwórnię, zbudowaną praktycznie od podstaw. Jedną z wielu ciekawostek usłyszanych podczas wizyty była informacja o tym, że pracownicy w ciągu jednej zmiany trzykrotnie zmieniają stanowisko pracy, aby nie popaść w rutynę, zminimalizować monotonię pracy i zmniejszyć ryzyko popełniania błędów. Dzięki wizycie w fabryce silników VW w Chemnitz mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesny zakład przemysłowy, zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi wymaganiami w tym zakresie, dzięki którym zabezpieczone są bardzo dobre warunki pracy, zachowana wysoka jakość produkcji oraz przestrzegane wymogi ekologii i dbania o środowisko naturalne.
VW Sachsen GmbH Chemnitz – prezentacja o fabryce silników Volkswagena
Będąc w Chemnitz studenci zwiedzili zabytki Starego Miasta, m.in. dwa ratusze: Altes Rathaus i Neues Rathaus, wieżę więzienną Roter Turm oraz kościoły Św. Jakuba i Św. Piotra. Ciekawostką przypominającą niedawną historię Chemnitz (przez pół wieku znanego jako Karl-Marx-Stadt ) był wciąż zachowany pomnik Karola Marksa. Bardzo interesujące były wizyty w dwóch muzeach: Museum für Sächsische Fahrzeuge, czyli Muzeum Starych Saksońskich Pojazdów oraz w Technisches Uhrenmuseum, czyli Muzeum Czasomierzy. W pierwszym muzeum dowiedzieliśmy się o motoryzacyjnej historii miasta Chemnitz, jego pochodzeniu przemysłowym oraz ogólnie o przemyśle motoryzacyjnym Saksonii, bowiem w muzeum znajduje się ponad 150 rowerów, motocykli i samochodów łącznie 40 producentów z obszaru Saksonii, między innymi takich marek jak Audi, DKW, Hoch czy Wanderer, a także IFA. W drugim muzeum mieliśmy okazję zapoznać się z budową zegarów dużego kalibru, głównie wieżowych, ratuszowych i dworcowych, niektórych liczących kilkaset lat.
Wizyta w Muzeum Starych Saksońskich Pojazdów w Chemnitz
Wycieczka krajoznawcza do Parku Narodowego Szwajcarii Saskiej obejmowała wspięcie się na kompleks skalny Bastei oraz zwiedzanie miejscowości Rathen oraz Pirna. Kurort Rathen leży nad Łabą, a jedną z jego ciekawostek jest przeprawa przez rzekę, do której wykorzystuje się prom, który nie posiada żadnego mechanicznego napędu, a jest napędzany jedynie nurtem rzeki. Bastei jest najbardziej rozpoznawalnym i urokliwym miejscem Nationalpark Sächsische Schweiz, a spektakularne wrażenie robiły panoramy z platform widokowych w różnych punktach trasy turystycznej, ogromny kamienny most znajdujący się na wysokości 40 metrów nad wąwozem, a także widok na Łabę płynącą u podnóża blisko dwustumetrowych skalnych ścian. Z kolei Pirna to niewielkie miasteczko, z interesującą Starówką, która szczęśliwie uniknęła zniszczeń w okresie II Wojny Światowej, dzięki czemu można było podziwiać zabytkową, sięgającą XV w. kunsztownie zdobioną zabudowę miejską.
Punkt widokowy na kamiennym moście w masywie Bastei
Pobyt w Niemczech dostarczył grupie studenckiej wiele wrażeń. Mieli oni okazję zaobserwować podstawowe różnice w funkcjonowaniu niemieckich i polskich uczelni technicznych oraz przekonać się, co i jak można samodzielnie zrobić na niemieckiej technicznej uczelni. Wyraźny nacisk na współpracę z przemysłem, pomysłowość i kreatywność, a także wymóg zakończenia projektu sukcesem praktycznym i zastosowaniem w przemyśle to najważniejsze zagadnienia, z jakimi musi poradzić sobie naukowiec w Niemczech. Rozmowy studentów z pracownikami niemieckich uczelni dotyczyły m.in. spraw związanych z możliwością wyjazdu do TU Dresden i TU Chemnitz, bowiem kilka osób wykazało zainteresowanie wyjazdem do Niemiec w trakcie studiów II stopnia. Polscy naukowcy zatrudnieni w TU Dresden i TU Chemnitz deklarowali chęć współpracy i pomocy osobom, które w przyszłości chciałyby zdecydować się na studiowanie i późniejszą pracę na uczelni. Nasi gospodarze, zarówno podczas wizyt na uczelniach, jak i w zakładach pracy przyjęli nas bardzo gościnnie, za co składamy im gorące podziękowania.
Studenci i opiekun SKNPP
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17