Członkowie SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych biorą udział w programie międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej studentów Erasmus, wśród nich dwoje (p. K. Zgardziński i p. M. Podsiadło) pozostało za granicą, znajdując zatrudnienie na wyższych uczelniach i rozpoczynając własną pracę naukowo-badawczą.
Studenckie Koło Naukowe Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych jest jednym ze współorganizatorów Sympozjum Naukowego "Postęp w technikach wytwarzania i konstrukcji maszyn", które odbyło się już trzykrotnie, w 2005, 2007 i 2009 roku. Miejscem organizacji Sympozjum jest perła turystyczna Lubelszczyzny, czyli Kazimierz Dolny nad Wisłą. Szczegółowe informacje o Sympozjum znajdują się na stronie msn.pollub.pl.
W I Sympozjum, zorganizowanym w listopadzie 2005 r., wzięli udział opiekunowie Kół Naukowych oraz studenci Kół Naukowych Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dwa dni obrad podzielone były na V sesji tematycznych. Na sympozjum wygłoszono łącznie 35 referatów, które zostały wydane w postaci pracy zbiorowej pod patronatem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Studenci naszego Koła przygotowali i wygłosili pięć referatów naukowych:
- Garbacz T., Szymonik M.: Wybrane aspekty wytwarzania kabli optotelekomunikacyjnych.
- Krzyżak A., Adadyński T.: Wpływ warunków wtryskiwania na wybrane właściwości polipropylenu z włóknem szklanym.
- Romańczuk J.: Zastosowanie wytłaczarki Conex do przetwórstwa tworzyw polimerowych.
- Klepka T., Syczewski T.: Przegląd metod komputerowej symulacji procesu wytłaczania.
- Jachowicz T., Sulowski Ł.: Wykorzystanie programu I-Deas do symulacji procesu wtryskiwania i konstrukcji form wtryskowych.
Oprócz zagadnień naukowych podczas sympozjum znalazł się czas na atrakcje turystyczno-krajoznawcze, które obejmowały pieszą wycieczkę po Kazimierzu Dolnym, rajd samochodami terenowymi po kazimierskich wąwozach oraz wyprawę do znajdującego się w okolicach Kazimierza kamieniołomu.
II edycja Sympozjum, mająca miejsce w maju 2007 r., zgromadziła ponad 70 uczestników, członków i opiekunów Studenckich Kół Naukowych, którzy przybyli z Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Szczecińskiej oraz Uniwersytytu Szczecińskiego przygotowali łącznie 56 referatów, wydanych w postaci zwartej pod patronatem naukowym Societas Scientiarum Lublinensis, czyli Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Podobnie jak podczas poprzedniego Sympozjum członkowie SKN Procesów Polimerowych przygotowali i wygłosili na Sympozjum referaty naukowe. Były to następujące prace:
- Romańczuk J.: Układ narzędziowy wtryskarki z napędem elektrycznym.
- Mazur P.: Napęd układu uplastyczniającego wtryskarki.
- Krzyżak A., Ziemianek P.: Metody formowania kompozytów polimerowych z napełniaczem włóknistym.
- Krzyżak A., Adadyński T.: Wybrane aspekty przewodności elektrycznej tworzyw polimerowych.
- Iwanicki M.: Ocena i analiza danych technicznych wytłaczarek jednoślimakowych.
Sprawy naukowe były dominującą, ale nie jedyną myślą Sympozjum. Znalazł się tradycyjnie czas na spotkania integracyjne, wycieczkę po Kazimierzu Dolnym, rejs statkiem po Wiśle i rajd samochodami terenowymi.
III edycja Sympozjum odbyła się w maju 2009 roku. Wzięło w niej udział ponad 90 osób, wśród których byli goście zagraniczni, pracownicy naukowi uczelni, doktoranci oraz opiekunowie i członkowie Studenckich Kół Naukowych. Uczestnicy sympozjum reprezentowali następujące uczelnie techniczne: Uniwersytet w Żylinie (Słowacja), Politechnikę Białostocką, Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Lubelską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Koszalińską, Politechnikę Radomską, Politechnikę Rzeszowską, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Technologiczno–Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Wojskową Akademię Techniczną. Podczas Sympozjum prezentowano wyróżniające się prace projektowe i badawcze realizowane w ramach działalności Studenckich Kół Naukowych oraz realizacji projektów badawczych przez pracowników uczelni i doktorantów Studiów Doktoranckich. Materiały konferencyjne zostały wydane drukiem pod patronatem naukowym Societas Scientiarum Lublinensis, czyli Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Zgodnie z dotychczasową tradycją członkowie SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych przygotowali i wygłosili na Sympozjum referaty naukowe. Były to następujące prace:
- Jachowicz T., Zgierski P.: Oprogramowanie VISI™. Modułowy system CAD/CAM do konstrukcji narzędzi.
- Jachowicz T., Margol A.: Samonaprawiające się tworzywa polimerowe.
- Knap P., Tyszko H.: Wykorzystanie modułów systemu Catia V5 przy projektowaniu części maszyn.
Zgodnie z przyjętą dotychczasową formułą Sympozjum w doskonałych proporcjach udało się pogodzić sprawy naukowe, rozrywkę i wypoczynek, w efekcie czego po sesjach naukowych odbyła się wycieczka po Kazimierzu Dolnym, rejs statkiem po Wiśle i wieczorne spotkanie integracyjne.
Członkowie SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych biorą także udział w organizowanych na Politechnice Lubelskiej forach kół naukowych. Do tej pory były to:
- Forum Kół Naukowych Politechniki Lubelskiej (listopad 2004),
- Forum Kół Naukowych Politechniki Lubelskiej (grudzień 2005),
- I Forum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej (grudzień 2007),
- II Forum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej (grudzień 2008),
- Lubelski Kongres Studenckich Kół Naukowych "Tygiel 2009", który odbył się w ramach VI Lubelskiego Festiwalu Nauki (wrzesień 2009). W "Tyglu" brali udział członkowie Studenckich Kół Naukowych nie tylko z Politechniki Lubelskiej, ale także z Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych przygotowało jeden referat naukowy, który został wygłoszony podczas obrad i opublikowany w wydawnictwie kongresowym,
- III Forum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej (grudzień 2009),
Informator z I Forum Studenckich Kół Naukowych WM PL, opracowany przez opiekuna SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych, dr inż. T. Jachowicza, można pobrać tutaj (plik Adobe PDF, archiwum ZIP, 18,7MB).
W dniach 17-18 marca dwoje studentów reprezentowało SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw na X Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Tygiel 2018 "Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju", na której przedstawili swoje prace z zakresu przetwórstwa tworzyw oraz właściwości materiałów polimerowych. Pani Katarzyna Korulczyk podczas panelu poświęconemu zagadnieniom z obszaru nauk technicznych zaprezentowała referat pt. "Wpływ zmiany warunków przetwórstwa folii polietylenowej na wytrzymałość połączenia zgrzewanego". Pan Błażej Czajka również w panelu technicznym przedstawił swoją pracę pt. "Właściwości polietylenu napełnionego proszkiem pochodzenia naturalnego - badania starzeniowe".
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17