Seminarium: Projektowanie i optymalizacja systemów dynamicznych w ujęciu wielozadaniowym

24.02.2013

Na wstępie prof. dr hab. inż. Antoni Świć, dyrektor Instytutu Technologicznych Systemów Informatycznych, powitał profesora Brusowa.
Następnie głos zabrał prof. Brusow. Przedstawił on słuchaczom zagadnienie optymalizacji oraz konieczności jej wprowadzania dla osiągnięcia najlepszego rozwiązania rozpatrywanego problemu. Wskazał również na trudności z tego wynikające. Profesor mówił o tym, że projektowanie i optymalizacja systemów dynamicznych zależy od różnorodnych parametrów, które wpływają na proces, zaś jego złożoność - od ilości tych parametrów. Zaznaczył, iż optymalizacja wielozadaniowa występuje wtedy, gdy mamy wiele rozwiązań w zależności od ilości kryteriów, zatem optymalizacja polega na znalezieniu pewnego rodzaju optimum, czyli kompromisu. Zaprezentował on słuchaczom, jak bardzo skomplikowany jest proces projektowania i optymalizacji systemów dynamicznych, jakie problemy pojawiają się przy analizie danych, czy wyborze sposobu optymalizacji.
Profesor w obrazowy sposób zaprezentował z życia wzięte przykłady optymalizacji systemów dynamicznych, co wzbudziło zainteresowanie słuchaczy. Były to m.in.: sposób rozmieszczenia sklepów na wydzielonym obszarze czy podział administracyjny Polski na województwa.

Na koniec padły pytania, które zapoczątkowały rozmowę profesora Brusowa ze zgromadzonymi osobami. Seminarium zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Monika Kulisz,
studentka IV roku, członek Studenckiego Koła Naukowego "Informatyk"

 W dniu 12 marca 2009 r. odbyło się seminarium nt. „Projektowanie i optymalizacja systemów dynamicznych w ujęciu wielozadaniowym” na którym wyklad wygłosił prof. dr. hab. inż. Włodzimierz Brusow, profesor Moskiewskiego Instytutu Lotniczego, Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Moskwie.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17