Wzornictwo przemysłowe to studia stacjonarne pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim, trwające siedem semestrów, których absolwenci będą otrzymywać tytuł zawodowy inżyniera.
Zajęcia dydaktyczne na wzornictwie przemysłowym będą prowadzone przez wykładowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, Wydziału Artystycznego UMCS oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego, w ramach współpracy ośrodków akademickich zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich (ZUL).
Dziedziną nauki, do której należy dyscyplina wiodąca kierunku studiów jest dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych.
Cel kształcenia
Studia na kierunku wzornictwo przemysłowe umożliwiają uzyskanie kompetencji zawodowych z zakresu inżynierii mechanicznej, nauk o zarządzaniu i jakości, uzupełnionych zagadnieniami z obszaru sztuk plastycznych, ekonomii i finansów oraz ochrony własności intelektualnej, umożliwiających projektowanie przedmiotów użytkowych, elementów maszyn i urządzeń oraz obiektów technicznych.
Sylwetka absolwenta
Absolwenci kierunku wzornictwo przemysłowe zdobywają przygotowanie teoretyczne i praktyczne, umożliwiające im wykonywanie pracy projektanta wzornictwa przemysłowego. Program kształcenia łączy w sobie elementy inżynierii mechanicznej, sztuki projektowej oraz nauk ekonomicznych, co pozwala na kompleksowe podejście do realizacji procesu wzorniczego. Ich kompetencje obejmują projektowanie produktów dla wielu branż przemysłu, oparte na przesłankach funkcjonalnych, ekonomicznych i technologicznych, a także opracowywanie wzorów przemysłowych i znaków towarowych. Absolwenci posiadają również umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w projektowaniu, prototypowaniu, komunikacji wizualnej oraz technologiach wytwarzania. Potrafią prezentować swoje projekty, tworzyć grafikę oraz zarządzać procesami organizacyjnymi i produkcyjnymi.
Absolwenci kierunku wzornictwo przemysłowe w aspekcie społecznym i technicznym są przygotowywani do:
Absolwenci kierunku wzornictwo przemysłowe znają język obcy na poziomie biegłości B2 oraz potrafią posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu wzornictwa przemysłowego. Ponadto są przygotowani do dalszego kształcenia, a uzyskane efekty uczenia się umożliwiają im kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia.
W programie studiów kierunku wzornictwo przemysłowe nie przewiduje się obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych. Studenci zainteresowani dodatkowym rozwojem zawodowym mogą brać udział w nieobowiązkowych studenckich praktykach zawodowych i stażach przemysłowych, w zależności od bieżącej oferty podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego współpracujących z ZUL.
Absolwent na rynku pracy
Wzornictwo przemysłowe stanowi jedno ze źródeł przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Profesjonalni projektanci wzornictwa, a w tym wzornictwa przemysłowego, potrafią nie tylko opracować doskonałe rozwiązanie funkcjonalne, dobrać bezpieczne i ekonomiczne materiały oraz wybrać najkorzystniejszą technologię wytwarzania, ale przede wszystkim potrafią odpowiedzieć na potrzeby użytkowników w sferze estetycznej, sensorycznej i funkcjonalnej.
Małe i średnie przedsiębiorstwa będą potrzebowały specjalistów z zakresu wzornictwa przemysłowego do przeprowadzania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych produktów i usług. Będzie to dotyczyło zarówno komponentu doradczego, realizowanego przez projektanta, polegającego na przeprowadzeniu audytu wzorniczego oraz opracowaniu strategii wzorniczej, ale także komponentu wdrożeniowego, dotyczącego wdrożenia strategii wzorniczej, tj. przeprowadzenia działań z wykorzystaniem projektanta, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek nowo opracowanego produktu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17