Politechnika Lubelska w zestawieniu krajowym jest na pierwszym miejscu. Za nami są Politechniki: Gdańska, Opolska i Łódzka. W skali całego świata jesteśmy na 184. pozycji.
Miejsce w rankingu oparte jest na osiągnięciach wszystkich czołowych naukowców związanych z daną uczelnią. Dla dyscypliny Mechanical and Aerospace Engineering przebadano ponad 3 637 profili. Analizie poddano naukowców z ponad 502 instytucji i afiliacji.
W zestawieniu uwzględniono 9 osób z Polski, w tym dwóch badaczy z naszej uczelni: prof. Tomasza Sadowskiego oraz prof. Grzegorza Litaka.
Prof. Tomasz Sadowski zajął 468. miejsce na świecie oraz 2. pozycję w Polsce. Jest kierownikiem Katedry Mechaniki Ciała Stałego Wydziału Budownictwa i Architektury. Naukowo zajmuje się badaniami w zakresie wieloskalowego modelowania zachowania się materiałów kompozytowych i konstrukcji inżynierskich w warunkach obciążeń mechanicznych i termicznych. Autor i współautor 12 monografii, 11 rozdziałów w monografiach, 255 artykułów w recenzowanych czasopismach. Jego H indeks w Web of Science wynosi 43, a liczba cytowań 3633.
Prof. Grzegorz Litak uplasował się na 914. miejscu na świecie oraz 7. pozycji w Polsce. Pełni funkcję kierownika Katedry Automatyzacji Wydziału Mechanicznego. Jest ekspertem z dziedziny dynamiki wirników w zastosowaniu do łożysk tocznych oraz w obróbce skrawaniem. W sumie opublikował ponad 300 prac, w tym około 275 w czasopismach międzynarodowych. Jego H indeks w Web of Science wynosi 33, a liczba cytowań 2530.
Ranking opiera się na skrupulatnym badaniu naukowców w Google Scholar i Microsoft Academic Graph (najbardziej znane i ugruntowane bazy bibliometryczne dostępne dla środowiska naukowego). Tworzony jest na podstawie danych o indeksie H zebranych przez Microsoft Academic i obejmuje tylko wybitnych naukowców z indeksem H na poziomie co najmniej 30 dla prac naukowych publikowanych w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej. Indeks H, jedno z głównych kryteriów stosowanych w badaniach, pokazuje, jak wydajny i skuteczny jest dany badacz w swojej dziedzinie.
– To kolejny ranking, który potwierdza wysoką efektywność naukową naszych badaczy i badaczek. W zestawieniu the World’s Top 2% Scientists znalazło się 25 naszych naukowców. Lista rankingowa zawiera nazwiska 2% najlepszych badaczy na świecie, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Ponadto, Politechnika Lubelska może pochwalić się Nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Awards w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie. Przyznawana jest uczelniom, których badania wnoszą największy wkład w postrzeganie polskiej nauki na świecie.
Strona rankingu tutaj.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17