Nie żyje prof. dr hab. Tadeusz Hejwowski

18.09.2024 Pracownicy Wydział
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

obraz1-1.jpg

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 70 lat zmarł nagle ceniony nauczyciel akademicki prof. dr hab. Tadeusz Hejwowski, pracownik Katedry Inżynierii Materiałowej. Wszyscy kojarzymy Profesora z tym, jak mocno angażował się pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Studia wyższe z fizyki ukończył w roku 1977 na Uniwersytecie  Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale to z Politechniką Lubelską związał się zawodowo, gdzie jako ambitny naukowiec i nauczyciel akademicki przepracował blisko 40 lat, kształtując swój dorobek naukowy począwszy od uzyskania stopnia doktora w roku 1992, habilitacji w 2004r.,  po tytuł profesora w 2015r.

Organizacyjnie udzielał się również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Prof. Tadeusz Hejwowski prowadził badania w zakresie inżynierii powierzchni, spajalnictwa, inżynierii materiałowej i tribologii. Zasadnicze zainteresowania naukowe dotyczyły metod zwiększania trwałości elementów maszyn i urządzeń. Podejmował trudny temat naukowy złożonych zjawisk zużycia erozyjnego, ściernego i zmęczenia cieplnego elementów, który wymagał rozległej wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji maszyn, inżynierii materiałowej czy zasad konstruowania stanowisk badawczych.

Jako współautor przyczynił się do szczególnego osiągnięcia w zakresie badań zmęczenia cieplnego metali jakim była opracowana w 1991r. przez wydawnictwo Marcel Dekker Inc. w Nowym Jorku książka pt.: „Thermal Fatigue of Metals”, która pod takim tytułem była pierwszą pozycją w światowej literaturze naukowo-technicznej.

Był autorem i współautorem ponad 200 prac naukowych opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach, dzięki ponad 20-letniej współpracy z Uniwersytetem w Osace, Japonia.

Uczestniczył w komitetach naukowych i organizacyjnych kilkunastu konferencji międzynarodowych. Był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, XII Komisji Oddziału PAN w Lublinie, Institute of Applied Plasma Science, Osaka Japonia.

Profesor był twórcą lub współtwórcą kilkudziesięciu udzielonych patentów i praw ochronnych oraz ponad 10 technologii dotyczących zwiększania trwałości, wdrożonych w przemyśle.

Był promotorem i recenzentem w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i o nadanie tytułu naukowego profesora. Wypromował też rzesze magistrów i inżynierów.

Wspaniały Kolega, Przyjaciel i niezastąpiony Mentor.

"Żyje się dwa razy: pierwszy raz w rzeczywistości, drugi raz w pamięci." (Honoré de Balzac).

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17