Seminaria

W lutym 2017 r. Studenckie Koło Naukowe Technologii i Przetwórstwa Tworzyw zorganizowało Seminarium dydaktyczne, którego tematem przewodnim był druk 3D. Podczas wykładu, prowadzonego przez Dawida Kowalczyka - pracownika firmy Infinum 3D z Lublina, przedstawione i opisane zostały różne technologie druku 3D, opisano ich wady i zalety oraz potencjalne obszary zastosowań. W drugiej części seminarium dokonano prezentacji drukarki 3D pracującej w technologii FFF/FDM oraz elementów wydrukowanych z wykorzystaniem powyższej technologii. Na koniec przeprowadzono krótkie warsztaty z przygotowania modelu CAD do druku oraz obsługi drukarki 3D.

W dniu 8 listopada 2017 SKN Technologii i Przetwórstwa Tworzyw zorganizowało seminarium dydaktyczne dotyczące technologii mikrowtryskiwania oraz robotów przemysłowych wykorzystywanych w branży przetwórstwa tworzyw. Wykłady w trakcie seminarium poprowadzili pracownicy firmy Wittman Battenfeld, z siedzibą w Szwajcarii. Podczas pierwszego wykładu przedstawiona została technologia mikrowtryskiwania, podkreślono jej wady i zalety, dokonano porównania z wtryskiwaniem konwencjonalnym oraz nakreślono problemy technologiczne, eksploatacyjne i ekonomiczne jakie stwarza jej stosowanie. W Polsce mikrowtryskiwanie dopiero wchodzi na rynek przetwórstwa tworzyw, czego dowodem mogą być zaledwie 3 maszyny firmy Wittman Battenfeld znajdujące się w posiadaniu polskich przedsiębiorstw. Drugi wykład opisywał jak istotną rolę w liniach produkcyjnych związanych wtryskiwaniem pełnią roboty przemysłowe. Przedstawione zostały różne modele robotów, podkreślono różnice miedzy nimi skupiając się na ich szybkości oraz różnicach w czasie reakcji i jak przekłada się to na organizację oraz ekonomię produkcji. 

Seminarium - Mikrowtryskiwanie i roboty przemysłowe     (listopad 2017) Seminarium - Mikrowtryskiwanie i roboty przemysłowe     (listopad 2017)

Seminarium - Mikrowtryskiwanie i roboty przemysłowe (listopad 2017)

 

Dnia 9 marca 2018 w Katedrze Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych odbyło się seminarium pt. "Żywice odlewnicze - teoria i praktyka". Spotkanie poprowadził mgr inż. Marcin Broda, wieloletni pasjonat odlewnictwa żywic polimerowych, przedstawiciel portalu internetowego modelarnia24.pl. Seminarium podzielone było na dwie części - wykładową oraz warsztatową. Podczas wykładu uczestnicy mogli poznać niezbędne informacje o żywicach odlewniczych i silikonach formierskich, potrzebnych do rozpoczęcia prac praktycznych. W części warsztatowej uczestnicy seminarium zostali podzieleni na trzy grupy, a każda z nich wykonała własną formę silikonową. W międzyczasie została omówiona i przedstawiona metodyka mieszania i odlewania żywicy oraz wyciągania gotowego odlewu z formy silikonowej. Na koniec zaprezentowana została technika odlewania części ciała, na przykładzie dłoni, z wykorzystaniem masy alginatowej oraz gipsu stomatologicznego. Pełną fotorelację z wydarzenia można znaleźć pod adresem: https://drive.google.com/drive/folders/1-2BNYwWgcY4BFxvHMMKUe8xpc6_XSEdd

Seminarium - "Żywice odlewnicze - teoria i praktyka" (marzec 2018)

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17