Partnerstwo na rzecz Promocji i Upowszechniania Mobilności Elektrycznej poprzez Transformację i Modernizację Programów Studiów Uczelni Bałkanów Zachodnich
Opis Projektu
Międzynarodowy projekt edukacyjny zrzeszający uczelnie z krajów Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich, ukierunkowany na rozwój i promowanie działań dotyczących elektromobilności.
Działania prowadzone w ramach projektu mają na celu wzajemną wymianę doświadczeń dotyczących zagadnień związanych z procesem kształcenia w obszarze elektromobilności.
Politechnika Lubelska odpowiada za działania dotyczące kontroli i zapewnienia jakości.
Cele projektu
W oparciu o zidentyfikowaną potrzebę promocji i wdrażania elektromobilności cele szczegółowe projektu dla wszystkich krajów partnerskich są następujące:
1) Poprawa i rozwój istniejących programów nauczania na studiach pierwszego i drugiego stopnia zgodnie z wymogami bolońskimi i krajowymi standardami akredytacyjnymi, poprzez wdrożenie nowych kursów w dziedzinie elektromobilności. Celem ulepszonych programów studiów będzie włączenie różnych dyscyplin, takich jak nauki o środowisku, zrównoważony transport i inżynieria elektryczna.
2) Zaprojektowanie i wdrożenie nowych laboratoriów elektromobilności. Sprzęt pozyskany w ramach projektu zostanie wykorzystany do utworzenia laboratoriów, w których studenci będą mieli praktyczne zajęcia związane z elektromobilnością.
3) Stworzenie i zorganizowanie stowarzyszeń elektromobilności, w skład których wejdą wszystkie zainteresowane podmioty (szkoły, przedsiębiorstwa publiczne i prywatne, samorządy lokalne itp.) oraz obywatele. Stowarzyszenia te będą organizować różne wydarzenia zwiększające świadomość dotyczącą elektromobilności. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na warsztaty tzw. „Zielone tygodnie”, które będą organizowane w drugim i trzecim roku projektu. Głównym celem tych warsztatów będzie promocja elektromobilności prowadząca do zwiększenia świadomości społecznej na temat potencjalnych korzyści z niej płynących.
Partnerzy projektu
Partnerzy z uczelni europejskich będą dostarczać wiedzy akademickiej, przekazywać innowacyjne i nowo opracowane technologie oraz know-how najlepszych praktyk uczelniom z krajów bałkańskich w zakresie elektromobilności i wiedzy na temat wdrażania systemu bolońskiego opartego na ECTS.
Uczelnie europejskie biorące udział w projekcie:
Partnerzy z uczelni bałkańskich będą podnosić poziom kompetencji i umiejętności studentów poprzez modernizację i rozwój programów studiów pierwszego i drugiego stopnia, podwyższać poziom kompetencji eksperckich i językowych kadry dydaktycznej, oraz realizować cele zmierzające do znacznego zwiększenia świadomości i zrozumienia problematyki elektromobilności grup docelowych, tworząc w ten sposób sprzyjające warunki do szybkiej poprawy jakości kształcenia oraz podnoszenia świadomości społecznej o potencjalnych korzyściach płynących z elektromobilności poprzez imprezy popularyzatorskie (zielone tygodnie).
Uczelnie bałkańskie biorące udział w projekcie:
Partner nieakademicki:
Partner powiązany:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17