16–25 października 2016 r. – Mińsk - wizyta w Białoruskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym

W dniach 16–25.10.2016 r. w ramach międzynarodowej współpracy pomiędzy Politechniką Lubelską, a Białoruskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym (BNTU) odbył się wyjazd studentów do Mińska. W skład grupy biorącej w niej udział wchodzili studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Wydziału Mechanicznego, a także Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Pośród uczestników wymiany znajdowali się także członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Informatyk”

 

Wizyta w Mińsku miała na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tamtejszej uczelni oraz zagadnień poruszanych w ramach prowadzonych fakultetów. Poza zwiedzaniem kampusu BNTU mieliśmy okazję poznać firmy, które są światowymi liderami na rynku producentów maszyn specjalnego przeznaczenia tj. Bielaz oraz Amkodor. 

Podczas wyjazdu dokładnie zwiedziliśmy stolicę Białorusi. Zakwaterowanie przy jednej z głównych ulic miasta oraz bliskie położenie stacji metra z pewnością ułatwiły nam to zadanie. Na wszystkich duże wrażenie wywarł nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej. Szklana konstrukcja w kształcie diamentu pokryta panelami LED umożliwia prezentowanie iluminacji świetlnych. Można je podziwiać każdego dnia od zachodu słońca do północy.

Wiele obiektów w centrum miasta związanych jest z historią Białorusi. Rozległy Plac Zwycięstwa, czy też Plac Niepodległości z pomnikiem Lenina, przy którym znajduje się siedziba rządu oraz kościół katolicki św. Szymona i św. Heleny zwany Czerwonym Kościołem. Mieliśmy również okazję zwiedzić Białoruskie Muzeum Narodowe Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Po lekcji historii w ramach rozrywki warto się wybrać na przedstawienie do Białoruskiego Cyrku Narodowego. Ogromne wrażenie robią występy znakomitych artystów, a także sam gmach cyrku.

Podczas pobytu zwiedziliśmy nie tylko Mińsk, ale i pobliskie miasta. Poznaliśmy historię zamków w Mirze i Nieświeżu, które stanowią dawne siedziby rodu Radziwiłłów. Oba obiekty znajdują sie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto mieliśmy okazję odwiedzić unikalny kompleks etnograficzny prezentujący sztukę ludowego rzemiosła - skansen w Dudutkach.

Od pierwszych chwil pobytu w Mińsku czuliśmy się jak u dobrych znajomych. Wszechobecna słowiańska gościnność i miła atmosfera sprawiły, że z przykrością żegnaliśmy naszych przyjaciół z BNTU. Pełni niezapomnianych wspomnień czekamy na ich wizytę w Lublinie.

Mgr inż. Agnieszka Kulawiuk