8 kwietnia 2016 r. – wizyta w PZL – ŚWIDNIK

Wśród pilotów znana jest sentencja: „Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo. Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić”. Niekiedy dobrze jest spojrzeć na lotnictwo z bardzo przyziemnej perspektywy. W dniu 8 kwietnia 2016 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Informatyk” oraz Koła Inżynierii Materiałowej wraz z opiekunami – mgr inż. Łukaszem Sobaszkiem, dr inż. Jakubem Szabelskim oraz mgr inż. Mirosławem Szalą, mieli ku temu okazję podczas pobytu w PZL-ŚWIDNIK - Finmeccanica Helicopter Division (dawniej AgustaWestland). 

 

PZL-Świdnik jest jedynym w Polsce producentem śmigłowców własnej konstrukcji. Produkty PZL-Świdnik znajdują zastosowanie w wielu obszarach. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji dotyczącej historii zakładu oraz obecnego programu produkcyjnego. Następnie zobaczyliśmy, w jaki sposób odbywa się końcowy montaż zespołów i mechanizmów śmigłowców oraz samolotów. W zakładzie kompozytów zapoznaliśmy się z metodyką wykonywania struktur z metali i materiałów kompozytowych. Poznaliśmy, w jaki sposób wykonywane są nieinwazyjne badania gotowych elementów, mające na celu dopuszczenie ich do montażu w śmigłowcach. Zapoznaliśmy się z działalnością Zakładu Badawczo-Rozwojowego, w którym prowadzone są badania wytrzymałościowe, dynamiczne i zmęczeniowe. Odwiedziliśmy również Wydział Prób i Badań Stoiskowych, gdzie na hali badawczej znajduje się dźwig suwnicowy oraz stoiska, na których prowadzone są badania rezonansowe, wibracyjne i długotrwałe próby zużyciowe struktur i zespołów śmigłowców m.in. z wykorzystaniem tensometrów umieszczonych na odpowiednich częściach obiektów. Zobaczyliśmy trwające wówczas próby zmęczeniowe kadłuba śmigłowca i innych jego elementów.
Pobyt w zakładzie PZL- Świdnik pozwolił nam na zdobycie nowych doświadczeń i pogłębienie wiedzy w zakresie produkcji oraz badań śmigłowców i samolotów.
inż. Wioleta Pluta