23 maja 2009

Wyjazd członków Koła Naukowego na Konferencję w Sewastopolu (Ukraina)

1105 km - tyle dokładnie, w prostej linii, wynosi odległość z Lublina do Sewastopola, nadmorskiego miasta leżącego na półwyspie Krymskim, na Ukrainie. 

 

Tam w dniach 19 - 22 maja 2009 odbyła się coroczna Naukowo - Techniczna Konferencja Studentów, Doktorantów i Młodych Pracowników Nauki. Również Studenckie Koło Naukowe "Informatyk" działające przy Instytucie Technologicznych Systemów Informacyjnych na Wydziale Mechanicznym PL, miało tam swoją liczną reprezentację. Poczynając od prof. dr hab. inż. Wiktora Taranenko, który był opiekunem całej wyprawy, poprzez mgr inż. Jakuba Szabelskiego, opiekuna naszego Koła, skończywszy na nas - studentach, których jednak było aż trzech: Artur Teodorowicz, Jakub Palica oraz Piotr Włodarski. Należy tu wspomnieć, że również inne Koła wysłały swoje delegacje, ponieważ łącznie było nas 22 osoby. Każdy z uczestników wygłosił, przed międzynarodowym forum uczonych, prelekcję własnego referatu, które przygotowane były specjalnie na tą Konferencję. Tematy naszych referatów to:

  • Jakub Palica: „SYMULACJA UKŁADÓW DYNAMICZNYCH OBRÓBKI TOCZENIEM WAŁÓW O MAŁEJ SZTYWNOŚCI”,
  • Artur Teodorowicz: „SILNIKI STIRLINGA. PODSTAWA DZIAŁANIA, PODZIAŁ ORAZ ZASTOSOWANIE”,
  • Piotr Włodarski: „ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE W BUDOWIE HAMULCÓW ROWEROWYCH”.


Poza murami audytorium, mogliśmy się nieco odprężyć i przeznaczyć czas na zapoznawanie się z miejscową kulturą oraz jej walorami. Zaczynaliśmy niepozornie, od zwiedzania najbliższej okolicy, jednak gdy obrotni studenci naszej uczelni zaznajomili się z kilkoma osobami, szybko znalazł się wspaniały przewodnik o imieniu Lena. Dzięki niej mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawostek o historii Sewastopola oraz mieliśmy ułatwione kontakty z mieszkańcami ponieważ tylko 3 osoby z całej ekspedycji biegle władały językiem rosyjskim. W plan podróży szybko wkomponowały się wycieczki nad morze, połączone z degustacją miejscowych specjałów, oraz te nieco dłuższe pozwalające dostrzec piękno całego półwyspu; i tak nasze stopy chodziły po dworcu kolejowym Symferopola, plażach Eupatorii, twierdzy Czembalo znajdującej się w Bałakławie, o której pisał nasz narodowy poeta Adam Mickiewicz, skończywszy na Sudaku czy Jałcie, gdzie w lutym 1945 r. odbyła się słynna konferencja przywódców trzech mocarstw przeciwko Hitlerowi. Czas między 16 a 25 maja, który spędziliśmy poza granicami naszego Państwa, zarówno w pociągu, w akademiku czy na auli głosząc oraz słuchając referatów był czasem spędzonym właściwie i jeśli tylko nadaży się możliwość wziąć udział w tej czy podobnej Konferencji, szczerze zachęcam.
 

 Piotr Włodarski

student II roku MiBM, członek koła INFORMATYK