14 marca 2009

Wycieczka Studenckiego Koła Naukowego do Warszawy

 W dniu 14 marca 2009 r. odbyła się wycieczka członków naszego Koła Naukowego "Informatyk" do Muzeum Techniki i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

 

Wyjechaliśmy o godzinie 6.50 z ulicy Ruskiej. W skład naszej grupy wchodził organizator wycieczki i opiekun naszego koła - mgr inż. Jakub Szabelski, oraz opiekunowie: mgr inż. Katarzyna Guz i mgr inż. Mirosław Szala i ponad 20 studentów. Razem z nami pojechała skromna delegacja z zaprzyjaźnionego Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej - DOKUMENTALIŚCI STREFY 505 z prezesem koła na czele. Po niecałych trzech godzinach staliśmy już pod Pałacem Kultury i Nauki i czekaliśmy na druga cześć grupy która jechała pociągiem.

Około godziny 10 weszliśmy do muzeum i rozpoczęliśmy zwiedzanie. W pomieszczeniu obok kas naszą uwagę zwróciły przeszklone gabloty w których umieszczono modele maszyn wojskowych. Można tam było dostrzec stare samochody wojskowe, czołgi i różnego typu działa. Po przejściu do kolejnej sali można było obejrzeć kilka odrestaurowanych modeli motocykli. Jednym z nich była piękna „Podkowa” o pojemności 90cm3 która posiadała 3KM i rozwijała prędkość 65km/h. W kolejnych pomieszczeniach podziwiać można było najnowsze rozwiązania techniczne polskich inżynierów, którzy opracowali min. bezpieczny strój strażacki oraz system instalacji ogrzewania podłogowego o wysokiej sprawności energetycznej. W kolejnej zwiedzanej sali znajdowały się różne modele starych samochodów i motorów. Można tam było zobaczyć BMW H-42, Gazele, Fiata 126p w przekroju oraz silnik diesla marki Mercedes również w przekroju. Kolejnych kilka pomieszczeń poświeconych było górnictwu. Można było zapoznać się ze sprzętem używanym przez górników (kilofy, kompasy podwieszane, itp.) oraz ze schematem tuneli kopalnianych i całym procesem związanym z wydobyciem węgla. Można również było zobaczyć różnego typu stroje robocze i galowe górników, świdry gryzowe, miniatury ciężkiego sprzętu potrzebnego do wydobycia i transportu węgla oraz makiety całych kopalni. Dalej zaprezentowane były aparaty telefoniczne z końca XIX i te trochę nowsze, telewizory, aparaty fotograficzne i pierwsze komputery firmy „Apple”. Ostatnim punktem zwiedzania Muzeum Techniki było planetarium. Obecny astronom i opiekun planetarium wygłosił krótki wykład na temat planet i gwiazd, z którego dowiedzieliśmy się jak rozpoznać niektóre gwiazdy. Jedną z ciekawszych informacji było wyprowadzenie uczestników seansu z błędnego twierdzenia ze gwiazda polarna świeci najjaśniej na niebie.
Drugim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Na placu przed budynkiem muzeum można było obejrzeć samoloty wojskowe bojowe i szkoleniowe takie jak MIG-29-e czy Iskry, śmigłowce, czołgi, różnego kalibry działa i armaty, amfibie i samochody bojowe-opancerzone, transportowe i inne. Po wejściu do budynku poruszaliśmy się według wyznaczonej trasy. Wystawa jest zorganizowana w taki sposób, że zwiedzanie zaczyna się od eksponatów najstarszych aż do czasów współczesnych. Oglądając wystawione przedmioty mogliśmy poznać broń i strój rycerzy i żołnierzy w danej epoce, a nawet odznaczenia i ordery wojskowe. Mogliśmy również podziwiać obrazy przedstawiające bitwy oraz portrety znanych i tych mniej znanych dowódców, generałów, pułkowników, poruczników, itp. Prócz informacji na temat wojsk przebywających na obszarze Polski mogliśmy również zaczerpnąć trochę informacji na temat wojsk polskich na obczyźnie. Zobaczyliśmy jakie nosili mundury i jaką posługiwali się bronią.
Po wyjściu z Muzeum Wojska Polskiego mieliśmy kilka godzin dla siebie więc każdy mógł oglądać to co chciał. Myślę, że dla wielu Pałac Kultury i Nauki też mógł być ciekawym obiektem do zobaczenia. Do Lublina wróciliśmy około godziny 21.


Polecam wszystkim tego typu wycieczki. Można się na nich dużo dowiedzieć oraz nauczyć a jednocześnie dobrze bawić.


Zapraszamy chętnych do czynnego udziału w spotkaniach koła naukowego i wyjazdów na wycieczki.
Zdjęcia z wycieczki znajdują się w naszej galerii.
 

Marek Nieścioruk, student II roku MiBM, członek Koła Naukowego "Informatyk" przy ITSI