FIRST

FIRST (skrót od For Inspiration and Recognition of Science and Technology – "Dla inspiracji i uznania wobec nauk ścisłych i technologii") – międzynarodowa organizacja non profit organizująca zawody FIRST Robotics Competition, FIRST LEGO League, FIRST LEGO League Jr. oraz FIRST Tech Challenge, której celem jest rozwijanie i inspirowanie uczniów w dziedzinie inżynierii i technologii. Założona w 1989 roku przez Deana Kamena i Woody'ego Flowersa. 

  FIRST Global Challenge (FGC) to nowy rodzaj konkursów FIRST. Przyjmuje cechy olimpiady, co znaczy, że z każdego kraju jest wystawiana jedna drużyna reprezentująca swoje państwo. Rozgrywki organizowane są co roku w stolicy innego kraju. Pierwsza olimpiada odbyła się w roku 2017 w Waszyngtonie i wzięło w niej udział 163 drużyn, w tym 6 reprezentujących poszczególne kontynenty.

Lubelskie: Liga Robotyki to konkurs w pełni przygotowany i zorganizowany przez członków drużyny robotycznej Spice Gears, który pomógł promować idee FIRST wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa Lubelskiego. Jednym z patronów tego wydarzenia była Politechnika Lubelska, która zauważyła potencjał w tym przedsięwzięciu oraz zaoferowała zwycięzcom turnieju możliwość kształcenia się na jej wydziałach.