Studia I stopnia (inż.)

Pierwszy stopień studiów. "Inżynierka". Trzy i pół roku fajnej zabawy z różnymi materiałami, mikroskopami, piecami i kilkoma poważnie wyglądającymi urządzeniami. Jest też kilku belfrów, starszych i młodszych, którzy zaopiekują się Wami jak starsi koledzy i nie pozwolą Wam zepsuć żadnego z tych drogocennych urządzeń.

1 rok: Wprowadzimy Was w świat materiałów (Nauka o materiałach). Nauczycie się też wreszcie korzystać z komputera (Inżynierskie techniki komputerowe) i dowiecie się, do czego kiedyś służyła kalka techniczna i rapidografy i jak rysuje inżynier w XXI wieku (Grafika inżynierska).

W semestrze letnim zwykle są Kozienalia, Juwenalia i Inne_nalia, a w przerwach między nimi uzupełnicie wiedzę o materiałach (Nauka o materałach c.d.), dowiecie się co nieco o odlewaniu (metali) oraz przygotowaniu próbek do badań (Preparatyka i badanie materiałów). 13 maja jest Święto Politechniki, a potem już z górki do wakacji...

W wakacje nie zapominajcie o możliwościach wyjazdów na staże, Erasmus+ i inne programy.

We wrześniu Festiwal Nauki i powoli zbliża się październik...

2 rok: Więcej konkretów - Materiały metaliczne (żelazne i nieżelazne), będziecie mieć okazję troche sie wybrudzić i zakurzyć badając materiały ceramiczne. Poznacie podstawy wytrzymałości materiałów (kto to wytrzyma... kto jak nie Wy! :) ) oraz podstawy elektrotechniki i elektroniki. W dobie komputeryzacji wszystkiego to bardzo przydatna wiedza.

W lecie znowu wracają Kozienalia. Tym razem już macie więcej doświadczenia, wiadomo że nie wolno mieszać. Oczywiście dobrej zabawy i ślęczenia nad książkami i skryptami. Dlatego zaliczenia robicie wcześniej, bo i przedmiotów wiele nie ma, a i trudne nie są. Na laborkach badacie materiały i wygrzewacie się w kwietniowym słońcu przy mocno rozgrzanych piecach do obróbki cieplnej. Jakby coś się nie kleiło, to będą zajęcia z technologii łączenia materiałów. Przydatna umiejętność jak się trampki na wuefie rozwalą. Najki czy konversy wieczne nie są...

3 rok: Same ciekawe zajęcia: kompozyty, biomateriały, obróbka powierzchni materiałów i do tego sporo wspomaganej komputerowo zabawy. W lecie mamy tak fajny program zajęć, że szkoda wychodzić na tereny zielone PL, gdzie zaproszone zespoły rockowe nie pozwalają się skupić nad rozwiązywaniem arcyciekawych zadań wymyślanych nocami przez nauczycieli. Ślęczą, wysilają umysły, żeby czymś zaskoczyć studenta. A ten student rozwiązuje to zadanie lewą ręką w 2 minuty i z uśmiechem bieży na tereny zielone posłuchać dobrej muzy. Ale i chętnie wraca, bo w planie kolejne smaczki inżynierskie: konstrukcje lotnicze, dobór materiałów, korozja ...

W wakacje po 3 roku warto odbyć staż czy praktyki, nawet zagraniczne...a czemu nie! W Biurze Karier pracuje #Wujek_Dobra_Rada i pomaga znaleźć fajną miejscówkę.

I tak doszliśmy (nie wiadomo kiedy) do 4 roku. Teraz czas poświęcić chwilę na przygotowanie pracy inżynierskiej. Już samodzielnie obsługujecie sprzęt (tak, tak... już umiecie, bez pomocy Wujka Gogle). No i piszecie pracę. Przed Świętami praca jest gotowa i tuż po Nowym Roku są obrony. Teraz czas na studia 2 stopnia.