Studia I stopnia (inż.)

Pierwszy stopień studiów. "Inżynierka". Trzy i pół roku fajnej zabawy z różnymi materiałami, mikroskopami, piecami i kilkoma poważnie wyglądającymi urządzeniami. Jest też kilku belfrów, starszych i młodszych, którzy zaopiekują się Wami jak starsi koledzy i nie pozwolą Wam zepsuć żadnego z tych drogocennych urządzeń.

1 rok: Wprowadzimy Was w świat materiałów (Nauka o materiałach). Nauczycie się też wreszcie korzystać z komputera (Inżynierskie techniki komputerowe) i dowiecie się, do czego kiedyś służyła kalka techniczna i rapidografy i jak rysuje inżynier w XXI wieku (Grafika inżynierska).

W semestrze letnim zwykle są Kozienalia, Juwenalia i Inne_nalia, a w przerwach między nimi uzupełnicie wiedzę o materiałach (Nauka o materałach c.d.), dowiecie się co nieco o odlewaniu (metali) oraz przygotowaniu próbek do badań (Preparatyka i badanie materiałów).

W wakacje nie zapominajcie o możliwościach wyjazdów na staże, Erasmus+ i inne programy.

We wrześniu Festiwal Nauki i powoli zbliża się październik...

2 rok: Więcej konkretów - Materiały metaliczne (żelazne i nieżelazne), będziecie mieć okazję troche sie wybrudzić i zakurzyć badając materiały ceramiczne. Poznacie podstawy wytrzymałości materiałów (kto to wytrzyma... kto jak nie Wy! :) ) oraz podstawy elektrotechniki i elektroniki. W dobie komputeryzacji wszystkiego to bardzo przydatna wiedza.

W lecie znowu wracają Kozienalia. Tym razem już macie więcej doświadczenia, wiadomo że nie wolno mieszać. Oczywiście dobrej zabawy i ślęczenia nad książkami i skryptami. Dlatego zaliczenia robicie wcześniej, bo i przedmiotów wiele nie ma, a i trudne nie są. Na laborkach badacie materiały i wygrzewacie się w kwietniowym słońcu przy mocno rozgrzanych piecach do obróbki cieplnej. Jakby coś się nie kleiło, to będą zajęcia z technologii łączenia materiałów. Przydatna umiejętność jak się trampki na wuefie rozlecą...

3 rok: Same ciekawe zajęcia: kompozyty, biomateriały, obróbka powierzchni materiałów i do tego sporo wspomaganej komputerowo zabawy, w tym konstrukcje lotnicze, dobór materiałów, korozja ...

W wakacje po 3 roku warto odbyć staż czy praktyki, nawet zagraniczne...a czemu nie! W Biurze Karier pracuje #Wujek_Dobra_Rada i pomaga znaleźć fajną miejscówkę.

I tak doszliśmy (nie wiadomo kiedy) do 4 roku. Teraz czas poświęcić chwilę na przygotowanie pracy inżynierskiej. Już samodzielnie obsługujecie sprzęt (tak, tak... już umiecie, bez pomocy Wujka Gogle). No i piszecie pracę. Przed Świętami praca jest gotowa i tuż po Nowym Roku są obrony. Teraz czas na studia 2 stopnia.